Куриляк Д. Б., Назарчук З. Т., Войтко М. В. Про зв’язок коефіцієнтів інтенсивності напружень з дальнім полем SH-хвилі, дифрагованої на міжфазній тріщині
Методом Вінера-Хопфа вирішена задача дифракції плоскої SH-хвилі на напівнескінченної міжфазної тріщини. Отримано співвідношення, зв'язуючого поля вивчення у фіксованих напрямках і коефіцієнти інтенсивності напружень (КІН). Досліджено зв'язок КІН з полем зміщень, розсіяним у площині, перпендикулярної до вершини тріщини. Показано, що в цьому випадку відношення КІН виражається через відношення виміряного в зоні випромінювання поля при різних кутах або частотах зондування.
|
5 |
Осташ О. П., Кондир А. І., Вольдемаров О. В., Гладиш П. В., Куречко М. В.Структурна мікропошкоджуваність сталей парогонів ТЕС
Показано, що в умовах тривалої експлуатації при 545 ... 560° С в сталях 12Х1МФ і 15Х1М1Ф під дією температурно-силових факторів протікають структурно-фазові зміни: зменшується кількість перліту, сфероідізіруються карбіди, мігрують границю феритних зерен і збільшується їхній розмір. Такі зміни в умовах повзучості сприяють утворенню пір вздовж кордонів зерен. Інтенсивність пороутворення максимальна на зовнішній розтягнутої поверхні гиба, що призводить до утворення тріщин межзеренних в цій частині паропроводів і скорочує їх ресурс.
|
13 |
Журавель І. М., Свірська Л. М., Студент О. З., Воробель Р. А., Никифорчин Г. М.Автоматизоване визначення геометрії зерен в експлуатованій паропровідній сталі
Запропоновано метод автоматизованого визначення геометрії зерен на прикладі аналізу металографічного цифрового зображення мікроструктури експлуатаційної паропровідної сталі. Метод дозволяє аналізувати зображення з нечітко окресленими кордонами зерна, для чого використана їх інтерактивна обробка. Показано, що з наближенням до обох поверхонь труби розмір зерна на її прямій ділянці зростає, а в зоні розтягування вигину - зменшується, що свідчить про релаксаційні процеси в високодеформованому металі. Зміна твердості поперек стінки труби в розтягнутій зоні вигину в залежності від зміни розміру зерна не узгодиться з прогнозованим законом Холу-Петч, що може бути проявом інтенсивної деградації металу згину в експлуатаційних умовах.
|
23 |
Кулинич Я. П., Дацко Я. В. Електромагнетне поле, дифраговане на двох тріщинах у провідному середовищі
Тривимірна задача дифракції плоскої електромагнітної хвилі на двох тріщинах зведена до системи двовимірних гіперсингулярних інтегральних рівнянь. Для її чисельного рішення запропонований метод граничних елементів. Отримане рішення використано для аналізу залежності просторового розподілу розсіяного тріщинами магнітного поля від відстані між ними.
|
30 |
Лобанов Л. М., Бичков С. А., Півторак В. А., Дереча В. Я., Кудерський В. О., Савицька О. М., Киянець І. В. Оперативний контроль якості елементів авіаційних конструкцій методом електронної ширографії
Розроблено технологію неруйнівного контролю якості елементів композитних авіаційних конструкцій із застосуванням електронної ширографії, яка дозволяє оперативно виявляти дефекти різних типів, що викликають при відповідному навантаженні локальну концентрацію напруг.
|
37 |
Вороняк Т. І., Кметь А. Б., Муравський Л. І. Визначення 3D полів переміщень за методом фазозсувної спекл-інтерферометрії
Для 3D спекл-інтерферометрів запропоновано спрощена технологія реєстрації та обробки спекл-інтерферограм з одноразовим зрушенням фази, яка дозволяє обмежитися мінімальною кількістю зображень. Результати експериментів підтверджують її ефективність.
|
43 |
Яворський І. М., Ісаєв І. Ю., Кравець І. Б., Драбич П. П., Мацько І. Й.Методи підвищення ефективності статистичного аналізу сигналів вібрації підшипникових опор турбоагрегатів теплоелектростанцій
Обгрунтовано модель вібраційних коливань складних роторних систем, яка полягає в розділенні вібраційного процесу на три складові: детерміновані, стаціонарну і періодично нестаціонарних. Для виділення детермінованої складової сигналу використані методи статистики періодично нестаціонарних випадкових процесів - когерентний і компонентний, метод найменших квадратів. З метою мінімізації впливу людини на процес обробки даних застосовані методи адаптивної фільтрації. Розроблено метод виділення періодично нестаціонарної складової випадкового сигналу. На прикладі аналізу вібраційного сигналу підшипникового вузла турбогенератора показано, що використання цих методів більш ефективно, ніж методів стаціонарного спектрального аналізу випадкових процесів. На основі аналізу вібраційних сигналів досліджено деградацію підшипникового вузла турбоагрегатів Добротвірської ТЕС з дефектом "обертовий зрив".
|
49 |
Девін Л. М., Бондаренко В. П., Осадчий О. А., Німченко Т. В. Застосування акустичних методів для контролю виробів з твердих сплавів
Описано розроблену в ІСМ НАН України система ультразвукового контролю великогабаритних твердосплавних виробів. УЗ контроль дозволяє виявляти дефекти розміром від 0,3 mm на стадії спікання. Це істотно знизило рівень браку у відповідальних вузлах тертя. Досліджено вплив структури на швидкість звуку, модуль пружності і демпфіруючі властивості твердих сплавів ВК6 і ВК8 різних виробників.
|
60 |
Скальський В. Р., Сергієнко О. М., Михальчук В. Б., Семегенівський Р. І. Кількісна оцінка стрибків Баркгаузена за сигналами магнетоакустичної емісії
Запропоновано аналітичну модель кількісної оцінки об'ємного стрибка доменних стінок, обумовленого ефектом Баркгаузена, під впливом зовнішнього магнітного поля, який супроводжується магнітопружною акустичною емісією. Побудовані залежності для оцінки її амплітуд. У результаті експериментальних досліджень отримані необхідні вихідні дані для розрахунків переміщень відповідно до запропонованої моделі. Показано, що метод магнітопружної акустичної емісії чутливий до перебудови доменної структури феромагнетиків.
|
67 |
Віленський В. О., Демченко В. Л. Вплив напруженості постійного магнетного поля на структуру та властивості композитів на основі епоксидного полімеру та оксидів Fe(ІІІ) чи Al (ІІІ)
Досліджено вплив напруженості зовнішнього постійного магнітного поля на структуру, теплофізичні властивості та електропровідність композитів на основі епоксидної смоли ЕД-20 і одного з оксидів металів (Аl2O3 або Fe2O3). Показано, що під впливом зовнішнього магнітного поля постійного відбувається дроблення кристалітів Fe2O3 у складі композиту (L ≈ 18 nm → 5,4 nm), а також зростає щільність вихідного епоксидного полімеру і композитів на його основі і одного з оксидів металів (Аl2O3 або Fe2O3) , що, своєю чергою впливає на інші властивості їх, зокрема, на питому теплоємність і електропровідність композитів.
|
76 |
Мицик Б. Г., Дем’янишин Н. М. Гістерезис залежностей напруження–деформація в області Гука
Описано методику побудови залежностей деформація-механічне напруження з високою точністю (~0,02%) для зразків, відповідних моделі защемленої по контуру круглої пластини. На основі таких залежностей для сталі 40Х встановлено, що гістерезис, нелінійність амплітуди гістерезису від механічного напруги σ та початкові залишкові деформації з'являються при малих σ, в 10-20 разів менших межі текучості. Ці результати можуть бути основою для подальшого розвитку методу прогнозування міцності конструкційних матеріалів при малих деформаціях, набагато менших максимальних, відповідних традиційної області Гука.
|
83 |
Рибачук В. Г. Коерцитиметр для неруйнівного контролю твердих сплавів
Розглянуто особливості виробів з спечених твердих сплавів. Показано, що контроль їх структури неруйнуючим методом доцільно здійснювати шляхом інтегральних вимірювань коерцитивної сили по намагніченості в розімкненого магнітного ланцюга. Для реалізації цих вимірів розроблений коерцитиметр ВКЗ-968 з суміщеною намагнічуючо-розмагнічуючою системою, імпульсним режимом намагнічування від трифазної електричної мережі 220 V, 50 Hz і безконтактним вимірюванням струму розмагнічування за допомогою магнітного модулятора. Так зменшено похибку вимірювання коерцитивної сили та спрощена конструкція приладу.
|
89 |
Нічога В. О. Моделювання збурення магнетного поля залізничної рейки навколо поперечної тріщини
Запропоновано узагальнену модель для розрахунку магнітного поля і сигналів від об'єктів рейкового шляху залізниці. Створена 3D модель первинного поля бездефектної рейки при порушенні її пілотним змінним струмом. Побудовано математичні моделі вторинного поля, порушеного навколо поперечної тріщини клиноподібної і прямокутної форми. Зіставлені образи сигналів від поперечного клиноподібного дефекту отримані в процесі моделювання, з реальними дефектами типу поперечної тріщини.
|
96 |
Джала Р. М., Вербенець Б. Я., Мельник М. І., Шевчук Т. І. Визначення параметрів протикорозійного захисту підземних трубопроводів за безконтактними вимірами струму
Показано можливості за безконтактними вимірами струму оперативно оцінювати стан протикорозійного захисту різних ділянок системи підземних трубопроводів, виявляти місця незадовільною ізоляції, в комплексі з контактною Електрометрії визначати густину струму катодної поляризації та складові перехідного опору.
|
106 |
Учанін В. М. Аналіз сигналів внутрішнього коаксіального вихрострумового перетворювача для дефектоскопії труб парогенераторів
Досліджено просторовий розподіл сигналів вихрострумових перетворювачів від тріщин різних орієнтації та довжини. Встановлено особливості розподілу сигналів для таких тріщин. Отримані результати можна використовувати для інтерпретації сигналів ВСП при контролі.
|
112 |
Джала В. Р., Капко Л. І.Радіохвильова діагностика плоскошарових діелектриків на підставі розв’язку оберненої задачі
Розвинуто метод радіохвильового неруйнівного контролю розшарування в діелектричній кулі. Метод базується на багаточастотному зондуванні в 5-mm діапазоні довжин хвиль і розв'язуванні оберненої задачі з визначенням товщин окремих шарів діелектричної структури. Експериментально визначено точність і роздільна здатність запропонованого методу.
|
117 |
Івасенко І. Б., Посувайло В. М., Клапків М. Д., Винар В. А., Остап’юк С. І. Експрес-метод визначення дефектності поверхні оксидокерамічних покривів
З використанням великомасштабної функції інформативності для локалізації та подальшої сегментації поверхневих об'єктів оксидокерамічних покриттів розроблений експрес-метод визначення їх кількості і розмірів.
|
123 |